پروژه دریافت پیامک فارسی از ماژول sim900 و نمایش روی lcd گرافیکی

پروژه های میکروکنترلر AVR

به نام خدا و با سلام.

در این مطلب قصد دارم پروژه دریافت پیامک فارسی و انگلیسی توسط ماژول sim900  و نمایش متن فارسی و انگلیسی پیامک روی lcd گرافیکی را خدمت دوستان معرفی میکنم.

برای نوشتن متن فارسی روی lcd گرافیکی و نحوه راه اندازی آن میتوانید به این مطلب سایت مراجعه کنید.

و برای راه اندازی ماژول sim900  هم که کامند هایش مشابه ماژول sim800l است میتوانید به این مطلب در سایت مراجعه کنید.

همانطور که میدانید ماژول پیامک مثل sim900 متن انگلیسی را پس از دریافت آن را به صورت یک ارایه کاراکتری شامل کاراکترها و اعداد و نماد انگلیسی(یک رشته) به میکرو توسط پروتکل یوزارت می فرستد و در میکرو کاراکتر های انگلیسی به راحتی دریافت می کند و روی lcd نمایش می دهد…

اما بحث اصلی برای دریافت پیامک فارسی این است که ماژول تسکت ها یا متن های فارسی را به صورت به صورت pdu به میکرو میفرستد به این صورت که هر کاراکتر فارسی شامل یک عدد 4 رقمی است و بحث دیگر تفکیک متن های فارسی و انگلیسی است که توسط میکرو باید انجام شود که راست چین شدن و چپ چین شدن متن روی lcd مشخص شود و در مرحله آخر نمایش متن مورد نظر روی lcd گرافیکی است…

دوستان دو نکته را مد نظر داشته باشید یکی اینکه که اگر شما بین متن انگلیسی خود حتی یک کاراکتر فارسی به ماژول بفرستید ماژول تمام کاراکتر ها را به صورت pdu وارد میکرو میکند و نکته بعدی در مورد ram میکرو مگا 16 است که چون حجم برنامه ( دیتابیس pdu ها و کتابخانه و فونت فارسی lcd گرافیکی)زیاد است شما با محدودیت دریافت کاراکتر های فارسی مواجه میشوید چرا که هر کاراکتر فارسی شامل یک عدد 4 رقمی است بنابراین برای گسترده تر کردن پروژه میتوانید از میکرو مگا 64  استفاده کنید.

در پروژه زیر که برایتان  قرار می دهم میکرو پس از کانفیگ ماژول sim 900 ( چک ارتباطات و وجود سیم کارت شبکه و تنظیمات ماژول) شما متن فارسی و انگلیسی را که به سیم کارت روی ماژول میفرستید ،میکرو آن هارا دریافت کرده و روی lcd گرافیکی با درایور ks0108  نمایش می دهد،که در پروژه زیر بنده اعداد 4 رقمی معادل تمام کاراکتر های فارسی را تهیه نمودم و مانند تابعی برای استفاده از برنامه قرار دادم که با داشتن سورس میتوانید این پروژه را گسترش دهند و از آن استفاده کنند.

برای فرستان متن فارسی در اول متن فارسی باید کاراکتر # را تایپ کنید و در هنگام فرستادن متن انگلیسی در اول متن باید کاراکتر * را تایپ کنید.

 

پیام های فرستاده شده به ماژول به صورت زیر است :

و نحوه عملکرد پروژه نیز به صورت زیر است :

از مزیت های پروژه این است که پیام های تبلیغاتی و متفرقه را فیلتر می کند و روی lcd نمایش نمی دهد…

تا حد امکان برنامه را به صورت بهینه نوشته شده است و برنامه این پروژه در کامپایلر کدویژن برای میکروکنترلر atmega16 به زبان c نوشته است همچنین فایل شماتیک این پروژه هم در پروژه که توسط نرم افزار پروتعوس رسم شده ، قرار دارد. البته شماتیک به خصوصی ندارد فقط سیم های ارتباطی بین میکرو و lcd مشخص شده و ماژول sim900 هم که مشخص است. برای تغذیه ماژول sim900 بنده از ماژول lm2596  استفاده کردم اما راضی کننده نبود چون سلف روی ماژول بهتر است که تیروییدی باشد و همچنین در قسمت خروجی ماژول باید خازن تانتالیوم استفاده میشد که نشده بود و ماژول sim900 با مشکل از دادن شبکه مواجه میشد،برای ماژول sim900 میتوانید از باتری نوکیا ساده هم  استفاده کنید که بسیار عملکرد خوبی دارد برای مواقع تست و راه اندازی ماژول اما در مدار های صنعتی استفاده از باتری مناسب نیست.

از انجایی که کامند های ماژول های شرکت simcom مشابه هستند بنابراین این پروژه را با ماژول های دیگر نیز میتوانید به کار ببرید.

در صورت نیاز به فیلم توضیحات خط به خط به برنامه و سخت افزار میتوانید به تلگرام بنده مراجعه کنید…

موفق و سربلند باشید.

490,000 ریال – خرید

 

مطالب پیشنهادی:

بخش نرم افزار پروژه ردیاب : برنامه اندرویدی tracker (ردیاب) و نمایش مختصات

سخت افزار پروژه ردیاب : ارسال موقعیت جغرافیایی روی سرور از طریق ماژول A7 و LPC1768

لینک مطلب بخش نرم افزار پروژه ماژول بلوتوث که تحت #C نوشته شده است.

لینک مطلب بخش سخت افزار پروژه ارتباط ماژول بلوتوث با میکروکنترلر lpc1768 با برنامه اندرویدی و #C )

لینک مطلب بخش نرم افزار پروژه ماژول بلوتوث که تحت اندروید نوشته شده است.

دیدگاه بگذارید

می توانید سوالاتتان را در بخش نظرات بپرسید

avatar