نصب کتابخانه Dlib بر روی ویندوز و پایتون 2.7

OPEN_CV

 به سلام ، تقریباً یک سالی هست که یک کتابخانه جدید به نام Dlib منتشر شده که در زمینه های مختلف مخصوصاً پردازش تصویر طرفدارهای زیادی پیدا کرده است. کلید توسعه و ساخت این کتابخانه برای اولین بار در سال 2002 و توسط دیویس کینگ زده شد و اواخر سال 2016 نسخه قابل استفاده آن بر پایه زبان ++C عرضه شد. این کتابخانه بر پایه یادگیری ماشین و در زمینه های شبکه، جبر خطی، پردازش تصویر، بهینه سازی عددی، محاسبات عددی و … توسعه یافته است.

    البته به دلیل جالب بودن توابع این کتابخانه، بعد از گذشت مدتی، افراد شروع به کامپایل کردن توابع و ماژول های آن توسط نرم افزارهای CMAKE، Visual Studio و Anaconda برای استفاده در زبان پایتون کردند. تاکنون نسخه 19.4 این کتابخانه نیز معرفی شده است. وبسایت معتبر www.learnopencv.com نحوه نصب جدیدترین نسخه این کتابخانه را بر روی سه پلتفرم ویندوز، لینوکس (Ubuntu) و Raspberry را بیان نموده است.

   اما مشکلی که برخی از افراد از جمله من با آن برخورد کردیم، عدم نصب Dlib نسخه 19.4 بر روی ویندوز 64-بیتی، پایتون 2.7 و opencv 3 بود. مشکل از آنجایی بود که این نسخه از کتابخانه Dlib، بر روی پایتون 3.5 به بالا و 64-بیتی عرضه شده است. بعد از بررسی نسخه های پیشین، بالاخره موفق شدم نسخه 18.17 را با موفقیت روی ویندوز نصب کنم. خوشبختانه بعد از مدتی جستجو در اینترنت تونستم کتابخانه کامپایل شده و آماده Dlib را پیدا کنم. می توانید آن را از اینجادانلود نمایید. این نسخه سازگار با ویندوز 64-بیتی، پایتون 2.7 32-بیتی و opencv 3. فرمت فایل whl. است. و اما نصب آن.

1- پس از دانلود، آن را درون آدرس C:\python27\scripts قرار دهید.

2- برای نصب آن از دستور pip استفاده می کنیم. سپس پنجره فرمان یا همان cmd را گشوده و با دستور زیر وارد پوشه scripts شوید.

cd “C:\python27\scripts”

3- اکنون کافیست با دستور pip این فایل را نصب کنیم.

pip install dlib-18.17.100-cp27-none-win32.whl

4- بعد از نصب درون پایتون می توانید با تایپ import dlib از صحت نصب این کتابخانه مطمئن شوید.

موفق باشید.

دیدگاه بگذارید

avatar