پروژه کنترل دور موتور ac با استفاده از دما

به نام خدا و با سلام خدمت دوستان!!

در این پروژه کنترل دور موتور ac رو قصد دارم ارائه بدم که به راحتی برای پروژه های خودتون میتونید گسترشش بدید.

در این پروژه روشن شدن موتور با استفاده از یک سنسور دمای دیجیتال که انجام میشه که ما میاییم ست پویینت رو تنظیم میکنیم و هر موقع دمای محیط به ست پویینت رسید موتور روشن میشه و جالا در ادامه پس از از روشن شدن موتور میاییم دورش رو کنترل میکنیم ،یعنی وقتی موتور روشن شد با چه دوری استارت بزنه در اصل کار همون سافت استارتر هارو انجام میده…،چون در بعضی از جاها که که روشن شدن یکباره موتور میتونه به شافت و یا دستگاه آسیب بزنه موتور باید با سرعت کم شروع به حرکت کنه و کم کم سرعتش زیاد بشه تا به سرعت نامی خودش برسه…

همونطور که میدونید برای کنترل موتور های یا وسایل برقی ac باید از ترایاک و قانون برش موج ac استفاده کنید تا جریان خروجی رو کنترل کنید(ولتاژ خروجی)،که این کار به دو روش دیجیتا و آنالوگ انجام میشه.

  • در روش آنالوگ همون روش استفاده شده در دیمر ها هستش که میتونید این دیمر رو از مغازه های الکتریکی تهیه کنید…
  • در روش دیجیتال شما باید نقطه سفر موج سینوسی برق ac رو شناسایی کنید که با مدار زیرو کراسینگ و پایه وقفه میکرو این کار امکان پذیر هستش،پس از شناسایی نقطه صفر شما حدکثر ۸ میلی ثانیه فرصت دارید با یه پین دلخواهبا مدار ترایاک و اپتوترایاک میکرو تریگ رو انجام بدید،حالا اگه مقادیری کمتر از ۸ میلی ثانیه انخاب کنید میتونید دور به صورت دیجیتال کم و زیاد کنید،که در ۸ میلی ثانیه دور رو ۱۰۰ در صد هستش و رو ۰ میلی ثانیه ۰ درصد (خاموش) هستش. 

->حالا چرا ۸ (تقریبی) میلی ثانیه : فرکانس برق شهر ۶۰ هرتز هستش یعنی تو ۱ ثانیه ما ۶۰ تا موج سینوسی کامل داریم،حالا ما یک موج رو تو ۱۶ میلی ثانیه(۱۰۰۰/۶۰=۱۶) داریم و نصف یک موج رو که میشه یه دامنه رو تو ۸ میلی ثانیه داریم به شکل زیر نگاه کنید :

 

مدار  زیرو کراسینگ (مدار تشخیص گذر از صفر) :

 

مدار تریگر ترایاک توسط میکروکنترلر با استفاده از اپتوکوپلر moc3021 :

 


مدار دیمر آنالوگ :

>>>ولی ما اینجا از یه ابتکار استفاده کردیم که از مدارات اضافه مث زیرو کراسینگ و مدار اپتوترایاک و پایه وقفه میکرو استفاده نکنیم،در این ابتکار که در عمل خوب هم جواب داد ما اومدیم دیمر آنالوگ رو که مدارش خییلی سادست با ایزولاسیون مناسب به دیمر دیجیتال تبدیل کردیم و عملا دور موتور رو با pwm کنترل به راحتی کنترل میکنیم.

فیلم توضیحات و سخت افزار پروژه به صورت زیر است:

 

همچنین می توانید شماتیک کامل و شبیه سازی پروژه به زبان سی و فیلم توضیحات خط به خط برنامه را دریافت کنید.

این پروژه به زبان سی در کامپایلر کدویژن برای میکرو مگا ۱۶ برنامه نویسی شده است و برای دما از سنسور دمای دیجیتال ds18b20  استفاده شده است.

 

mehdi sehati

در این سایت پروژه و آموزش های انواع ماژول ها و میکروکنترلر ها و نحوه ارتباط سخت افزار با نرم افزار (برنامه نویسی اندروید برای گوشی و برنامه نویسی سی شارپ برای کامپیوتر) و برنامه نویسی پایتون و رسبری پای و ماژول های وای فای قرار میگیرد همچنین دوستان برای توضیحات بیشتر و سفارش پروژه میتوانند به آی دی تلگرام بنده مراجعه کنند

مطالب مرتبط

Subscribe
Notify of
guest

4 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
حسین
حسین
3 years ago

سلام. آیا با کاهش دور موتور با این روش گشتاور موتور کاهش پیدا میکنه یا خیر؟ سوال دیگه اینکه آیا میشه دور موتور کولر آبی رو هم به این روش کم و زیاد کرد؟ در اینصورت به موتور آسیب میرسونه یا خیر ؟ و سوال آخر اینکه آیا کاهش دور موتور با این روش مصرف برق رو هم کاهش میده؟

متین
متین
1 year ago

سلام
چرا فرآیند خرید کامل نمیشه و میگه پذیرنده کارت معتبر نیست ؟
من این پروژه را نیاز دارم

4
0
Would love your thoughts, please comment.x